Kā padarīt personāla atlasi autismam draudzīgu?
Ierastās personāla atlases metodes ir izstrādātas neiroloģiski tipisku amata kandidātu sasniegšanai, atstājot neiroatšķirīgos cilvēkus nelabvēlīgā pozīcijā. Aptuveni 80% cilvēku ar autismu nav nodarbināti (Autism Europe, 2024). Daļai cilvēku ar autismu patiešām ir smagi funkcionēšanas ierobežojumi un nav nepieciešamo darbspēju, tomēr ir skaidrs, ka pašreizējās personāla atlases stratēģijas nesasniedz šo demogrāfisko grupu. Autism Europe norāda, ka ar bezdarbu nesamērīgi bieži saskaras arī cilvēki ar autismu, kuru izglītības līmenis ir virs vidējā. Tāpat arī ASV statistika liecina, ka 85% (!!!) cilvēku ar autismu, kuriem ir vismaz vidējā izglītība, ir bezdarbnieki, turklāt daudziem no viņiem ir arī augstākā izglītība. Pat tie, kuriem ir doktora grāds, bieži vien ir iestrēguši zemu atalgotos darbos bez karjeras izaugsmes iespējām.
Biežākie šķēršļi
- Neskaidri darba apraksti. Pētījumi liecina, ka darba sludinājumos izmantotie vārdi un valoda ietekmē darbavietas pievilcību dažādām sabiedrībām grupām. Neviennozīmīgs valodas lietojums, pārprotamas frāzes un tēlaini izteikumi var atturēt darba meklētājus ar autismu. Tāpat neskaidri formulētas prasības un pienākumi var mulsināt potenciālos pretendentus. Bieži vien prasībās ir iekļautas arī prasmes, kas patiesībā nav nepieciešamas darba veiksmīgai izpildei (piemēram, “komandas spēlētājs” programmētājam).
- Pieteikšanās process. Nepazīstama vide, neierastas procedūras un nepieciešamība sociāli mijiedarboties ar svešiniekiem satrauc ikvienu, bet cilvēkiem ar autismu šis satraukums var būt milzīgs un nepārvarams.
- Ierastās intervēšanas metodes. Parasti darba intervijās galvenā uzmanība tiek pievērsta sociālajām prasmēm, sevis pasniegšanai un pašpārliecinātībai. Šādi atlases kritēriji ir pavisam neizdevīgi cilvēkiem ar autismu, kuriem ir grūtības ar komunikāciju un sociālo mijiedarbību. Taču šīs grūtības nepavisam nenozīmē, ka viņi nevarētu teicami veikt darba pienākumus!
- Nepiemērota darba intervijas norises vieta. Trokšņaina un traucējoša vide var izraisīt sensoru pārslodzi. Cilvēku ar autismu smadzenēm bieži vien ir grūti efektīvi apstrādāt un integrēt sarežģītus trokšņus, kā rezultātā rodas pārslodze.
Kā redzams, jāmaina esošās personāla atlases metodes, lai izskaustu neobjektivitāti, slēpto diskrimināciju un nepieejamību.
Risinājumi
- Pārliecinieties, ka darba sludinājums ir skaidrs un viegli saprotams. Aprakstiet, kādu amatu piedāvājat un ko sagaidāt no darbinieka. Sludinājumā nedrīkst būt prasības, kas nav nepieciešamas darba veikšanai!
- Skaidri paskaidrojiet, kas rakstāms pieteikuma veidlapā, un tajā atvēliet ailīti, kurā norādīt, vai nepieciešami kādi pielāgojumi darba intervijas laikā.
- Mainiet stratēģiju, izvēloties nevis kandidātus, kuru uzskati un pieeja pilnībā saskan ar organizācijas kultūru, bet gan kandidātus, kas atspoguļo organizācijas vērtības, vienlaikus sniedzot arī kaut ko jaunu un vērtīgu. Kāpēc lai tas nebūtu kandidāts ar autismu?
- Darba intervijā uzdodiet skaidrus jautājumus par kandidātu iepriekšējo darba pieredzi un izglītību. Kā personāla atlases speciālists koncentrējieties uz prasmēm un pieredzi, kas ir tieši saistītas ar konkrēto amatu.
- Izmantojiet uz personu vērstu pieeju. Atklāti aprunājieties, lai izprastu kandidāta stiprās puses, grūtības un vēlmes darbavietā.
- Rīkojiet darba intervijas atsevišķā, klusā telpā bez liekiem traucēkļiem.
- Izmēģiniet netradicionālas intervēšanas metodes, piemēram, sniedziet uzdevumus prasmju novērtēšanai, rīkojiet simulācijas (mūsdienās to var darīt pat virtuālajā realitātē), lieciet izskatīt konkrētus gadījumus un risināt problēmas.
- Nepārtraukti pārskatiet un pielāgojiet personāla atlases kārtību, ņemot vērā kandidātu atsauksmes un ieteikumus.
Ņemot vērā šos ieteikumus, iespējams novērst slēpto diskrimināciju, par ko varbūt neesat pat aizdomājušies, un krietni paplašināt potenciālo kandidātu loku.
Papildus ieteikumi, kas noderēs, ja jau zināms, ka uz interviju ieradīsies cilvēks ar autismu
- Ja iespējams, iepazīstiniet kandidātu ar intervijas jautājumiem pirms intervijas.
- Nesēdiet tieši pretī, cilvēkam ar autismu tas var izraisīt diskomfortu un apgrūtināt komunikāciju.
- Pirms uzdodat jautājumu, paskaidrojiet kontekstu un to, ko meklējat atbildē.
- Ja kandidāts dod priekšroku vizuālai informācijai, apsveriet iespēju nodrošināt vizuālus palīglīdzekļus, lai būtu vieglāk noorientēties.
- Esiet pacietīgs un saprotošs, cilvēkam ar autismu var būt nepieciešams papildu laiks, lai saprastu jautājumus vai noformulētu atbildes. Atcerieties, tas nenozīmē, ka šis cilvēks “pa dzīvi” ir lēns, ka lēni veiktu darba pienākumus vai nesaprot apkārt notiekošo.
Raksts tapis Erasmus+ projekta "Perspective" ietvaros. Projektu finansē Eiropas Savienība. Tomēr paustie viedokļi un uzskati ir tikai un vienīgi autora(-u) viedokļi, un tie ne vienmēr atspoguļo Eiropas Savienības vai Eiropas Komisijas viedokli. Ne Eiropas Savienība, ne Eiropas Komisija par tiem nevar uzņemties atbildību. Projekta numurs: 2023-1-SE01-KA220-VET-000156500.