Kā radīt vidi, kurā ikviens draugs, kolēģis, klasesbiedrs var izteikties?
Bieži vien draugu kompānijās, darba kolektīvos un klasēs ir skaļie un ir klusie. Tie, kuri māk sev pievērst uzmanību un tie, kuru balsis nedzird. Ne visi vēlas būt uzmanības centrā, tomēr ikvienam ir svarīgi būt sadzirdētam.
Prasme iegūt sev apkārtējo uzmanību nav tas pats, kas prasme būt interesantam sarunas biedram. Var gadīties, ka kādam draugam ir daudz, ko teikt, bet viņam bieži vien neizdodas iesaistīties sarunā, viņš nemāk iegūt sev uzmanību, esot lielākā cilvēku grupā.
Kā radīt vidi, kurā ikviens draugs, kolēģis, klasesbiedrs var izteikties?
Ieviesiet klausīšanās apli. Apļa centrā var būt kāds aktuāls jautājums, par kuru aicināti izteikties dalībnieki, piemēram: kā padarīt mūsu vidi draudzīgāku? Tas var būt arī pavisam vienkāršs jautājums: kā tev iet? Vai arī jautājumi, par kuriem ikdienā nesanāk parunāties: kāds ir tavs sapnis? Ja tu varētu ceļot laikā, kurp tu dotos? Iesākumā labāk izvēlēties jautājumu, kurš visticamāk neizraisīs strīdu.
Klausīšanās apļa dalībnieki pievērš uzmanību ne tikai tam, ko saka paši, bet arī tam, kā viņi klausās citos. Tas ir saskarsmes veids, kurā ikvienam ir iespēja izteikties un būt sadzirdētam. Vienkāršākais veids, kā to panākt, ir vienoties par noteikumiem:
► Katrs aicināts runāt noteiktu laiku, lai nebūtu tā, ka skaļie aizrunājas un, kad sāk runāt klusie, jau noskan zvans. Laiks jāsadala tā, lai ikviens paspētu izteikties. Var lietot taimeri ar signālu, var brīdināt runātāju, ka atlikusi vēl pusminūte, līdzīgi kā debatēs.
►
Mēs nepārtraucam runātāju. Ja jūtat, ka apļa dalībnieki kļūst tramīgi un sāk sarunāties savā starpā, iespējams, ka aplis iet par ilgu un nepieciešams paņemt pauzi. Nākamajā reizē nedaudz samaziniet katra runātāja laiku, piemēram, no 5 minūtēm uz 3, lai dalībnieki varētu saglabāt uzmanību visa apļa garumā.
►
Mēs nekomentējam otra teikto. Tas skan mazliet neierasti, jo tieši komentāru izteikšana par otra sacīto veido sarunu. Tomēr reizēm ir svarīgi vienkārši runāt un zināt, ka mūsos klausās. Apkārtējo nedalīta uzmanība ir liela vērtība. Zinot, ka nebūs jāatbild vai jākomentē otra teiktais, mēs varam veltīt uzmanību nevis domām par to, kā atbildēt uz viņa teikto, bet gan tam, ko šobrīd saka runātājs.
- Manuprāt, ...
- Es jūtos...
- Man šķiet, ka ...
- Es gribētu ...
►
Katrs saka tikai to, ko ir gatavs uzticēt pārējiem. Klausīšanās aplī no dalībniekiem netiek pieprasīta dalīšanās ar ļoti personiskiem notikumiem vai jūtām. Ikviens pats novelk savas robežas un izvēlas, cik daudz un ko ir gatavs atklāt pārējiem.
Ieteikumi, kas var palīdzēt:
Sarunu aplis lieliem un maziem | Spēle: „Pasaki sev. Pasaki citiem” | Dusmu kontroles spēle |